Mustahkam, masshtablanuvchi va qo‘llab-quvvatlanadigan veb-ilovalarni yaratish uchun TypeScript'ni React bilan ishlatishning eng yaxshi amaliyotlarini o‘rganing. Loyiha tuzilishi, komponent dizayni, testlash va optimallashtirish haqida bilib oling.
TypeScript va React: Masshtablanuvchi va Qo‘llab-quvvatlanadigan Ilovalar uchun Eng Yaxshi Amaliyotlar
TypeScript va React zamonaviy veb-ilovalarni yaratish uchun kuchli kombinatsiyadir. TypeScript JavaScript'ga statik tiplashtirishni olib kelib, kod sifatini va qo‘llab-quvvatlanuvchanligini yaxshilaydi, React esa foydalanuvchi interfeyslarini yaratish uchun deklarativ va komponentlarga asoslangan yondashuvni taqdim etadi. Ushbu blog posti global auditoriya uchun mos bo‘lgan mustahkam, masshtablanuvchi va qo‘llab-quvvatlanadigan ilovalarni yaratish uchun TypeScript'ni React bilan ishlatishning eng yaxshi amaliyotlarini o‘rganadi.
Nima uchun React bilan TypeScript ishlatish kerak?
Eng yaxshi amaliyotlarga sho‘ng‘ishdan oldin, nima uchun TypeScript'ning React dasturlashiga qimmatli qo‘shimcha ekanligini tushunib olaylik:
TypeScript React Loyihasini Sozlash
Create React App'dan Foydalanish
Yangi TypeScript React loyihasini boshlashning eng oson yo‘li Create React App'dan TypeScript andozasi bilan foydalanishdir:
npx create-react-app my-typescript-react-app --template typescript
Ushbu buyruq TypeScript sozlangan asosiy React loyihasini, jumladan, kerakli bog‘liqliklar va tsconfig.json faylini yaratadi.
tsconfig.json'ni Sozlash
tsconfig.json fayli sizning TypeScript konfiguratsiyangizning markazidir. Quyida ba'zi tavsiya etilgan sozlamalar keltirilgan:
"lib": [
"dom",
"dom.iterable",
"esnext"
"allowJs": true,
"allowSyntheticDefaultImports": true,
"forceConsistentCasingInFileNames": true,
"module": "esnext",
"moduleResolution": "node",
"resolveJsonModule": true,
"isolatedModules": true,
"noEmit": true,
"jsx": "react-jsx"
"include": [
"src"
E'tiborga olinadigan asosiy parametrlar:
TypeScript bilan React Komponentlari uchun Eng Yaxshi Amaliyotlar
Komponent Props'larini Tiplashtirish
TypeScript'ni React bilan ishlatishning eng muhim jihatlaridan biri bu komponent props'larini to'g'ri tiplashtirishdir. Props obyektining shaklini aniqlash uchun interfeyslar yoki tip taxalluslaridan (aliases) foydalaning.
interface MyComponentProps {
age?: number; // Ixtiyoriy prop
onClick: () => void;
const MyComponent: React.FC = ({ name, age, onClick }) => {
Salom, {name}!
{age &&
Sizning yoshingiz {age} da.
); };
React.FC<MyComponentProps> dan foydalanish komponentning funksional komponent ekanligini va props'larning to'g'ri tiplashtirilganligini ta'minlaydi.
Komponent State'ini (Holatini) Tiplashtirish
Agar siz sinf komponentlaridan foydalanayotgan bo'lsangiz, komponentning holatini (state) ham tiplashtirishingiz kerak bo'ladi. Holat obyekti uchun interfeys yoki tip taxallusini aniqlang va uni komponent ta'rifida ishlating.
interface MyComponentState {
count: number;
class MyComponent extends React.Component<{}, MyComponentState> {
state: MyComponentState = {
count: 0
handleClick = () => {
this.setState({
count: this.state.count + 1
Hisob: {this.state.count}
); } }
useState hook'idan foydalanadigan funksional komponentlar uchun TypeScript ko'pincha holat o'zgaruvchisining tipini aniqlay oladi, lekin siz uni aniq ko'rsatishingiz ham mumkin:
const MyComponent: React.FC = () => {
Type Guard'lardan Foydalanish
Type guard'lar (tip himoyachilari) ma'lum bir doiradagi o'zgaruvchining tipini toraytiradigan funksiyalardir. Ular birlashma tiplari bilan ishlaganda yoki biror amalni bajarishdan oldin o'zgaruvchining ma'lum bir tipga ega ekanligiga ishonch hosil qilish kerak bo'lganda foydalidir.
interface Circle {
kind: "circle";
radius: number;
interface Square {
kind: "square";
side: number;
type Shape = Circle | Square;
function isCircle(shape: Shape): shape is Circle {
return shape.kind === "circle";
function getArea(shape: Shape): number {
if (isCircle(shape)) {
return Math.PI * shape.radius ** 2;
return shape.side ** 2;
isCircle funksiyasi - bu Shapening Circle ekanligini tekshiruvchi type guard. if bloki ichida TypeScript shapening Circle ekanligini biladi va uning radius xususiyatiga kirishga ruxsat beradi.
Hodisalarni Boshqarish
React'da TypeScript bilan hodisalarni boshqarishda hodisa obyektini to'g'ri tiplashtirish muhim. React nomlar fazosidan mos keladigan hodisa tipidan foydalaning.
const handleChange = (event: React.ChangeEvent) => {
console.log(event.target.value);
Ushbu misolda, React.ChangeEvent<HTMLInputElement> kiritish elementidagi o'zgarish hodisasi uchun hodisa obyektini tiplashtirish uchun ishlatiladi. Bu HTMLInputElement bo'lgan target xususiyatiga kirishni ta'minlaydi.
Loyiha Tuzilishi
Yaxshi tuzilgan loyiha qo'llab-quvvatlanuvchanlik va masshtablanuvchanlik uchun juda muhimdir. Quyida TypeScript React ilovasi uchun tavsiya etilgan loyiha tuzilishi keltirilgan:
src/
├── components/
│   ├── MyComponent/
│   │   ├── MyComponent.tsx
│   │   ├── MyComponent.module.css
│   │   └── index.ts
├── pages/
│   ├── HomePage.tsx
│   └── AboutPage.tsx
├── services/
│   ├── api.ts
│   └── auth.ts
├── types/
│   ├── index.ts
│   └── models.ts
├── utils/
│   ├── helpers.ts
│   └── constants.ts
├── App.tsx
├── index.tsx
├── react-app-env.d.ts
└── tsconfig.json
Asosiy nuqtalar:
TypeScript bilan Hook'lardan Foydalanish
React Hook'lari sizga funksional komponentlarda holat (state) va boshqa React xususiyatlaridan foydalanish imkonini beradi. TypeScript Hook'lar bilan muammosiz ishlaydi, tip xavfsizligi va yaxshilangan dasturchi tajribasini ta'minlaydi.
Avval ko'rsatilganidek, useState'dan foydalanganda holat o'zgaruvchisini aniq tiplashtirishingiz mumkin:
useEffect'dan foydalanganda, bog'liqliklar massiviga e'tibor bering. Agar effekt ichida ishlatiladigan bog'liqlikni kiritishni unutsangiz, TypeScript xatolarni aniqlashga yordam beradi.
document.title = `Hisob: ${count}`;
}, [count]); // 'count'ni bog'liqliklar massiviga qo'shing
Agar siz countni bog'liqliklar massividan olib tashlasangiz, effekt faqat komponent birinchi marta o'rnatilganda bir marta ishlaydi va hisoblagich o'zgarganda hujjat sarlavhasi yangilanmaydi. TypeScript sizni bu potensial muammo haqida ogohlantiradi.
useContext
useContext'dan foydalanganda, kontekst qiymati uchun tip taqdim etishingiz kerak.
import React, { createContext, useContext } from 'react';
interface ThemeContextType {
theme: string;
toggleTheme: () => void;
const ThemeContext = createContext(undefined);
const ThemeProvider: React.FC = ({ children }) => {
// Mavzu mantig'ini bu yerda amalga oshiring
{} }}>
const { theme, toggleTheme } = useContext(ThemeContext) as ThemeContextType;
Mavzu: {theme}
); }; export { ThemeProvider, MyComponent };
Kontekst qiymati uchun tip taqdim etish orqali siz useContext hook'ining to'g'ri tipdagi qiymatni qaytarishini ta'minlaysiz.
TypeScript React Komponentlarini Testlash
Testlash mustahkam ilovalar yaratishning muhim qismidir. TypeScript tip xavfsizligi va yaxshilangan kod qamrovini ta'minlash orqali testlashni kuchaytiradi.
Komponentlaringizni unit testlash uchun Jest va React Testing Library kabi testlash freymvorklaridan foydalaning.
// MyComponent.test.tsx
import { render, screen, fireEvent } from '@testing-library/react';
describe('MyComponent', () => {
it('komponentni to\'g\'ri nom bilan render qiladi', () => {
render();
expect(screen.getByText('Salom, John!')).toBeInTheDocument();
it('tugma bosilganda onClick ishlovchisini chaqiradi', () => {
const onClick = jest.fn();
fireEvent.click(screen.getByRole('button'));
expect(onClick).toHaveBeenCalledTimes(1);
TypeScript'ning tip tekshiruvi testlaringizdagi xatolarni, masalan, noto'g'ri props'larni uzatish yoki noto'g'ri hodisa ishlovchilaridan foydalanishni aniqlashga yordam beradi.
Integratsiya Testlash
Integratsiya testlari ilovangizning turli qismlari birgalikda to'g'ri ishlashini tekshiradi. End-to-end testlash uchun Cypress yoki Playwright kabi vositalardan foydalaning.
Unumdorlikni Optimallashtirish
TypeScript shuningdek, dasturlash jarayonining dastlabki bosqichlarida potensial unumdorlik muammolarini aniqlash orqali unumdorlikni optimallashtirishga yordam berishi mumkin.
Memoizatsiya
Funksional komponentlarni memoizatsiya qilish va keraksiz qayta renderlarning oldini olish uchun React.memo dan foydalaning.
const MyComponent: React.FC = ({ name }) => {
console.log('MyComponent render qilinmoqda');
); }; export default React.memo(MyComponent);
React.memo komponentni faqat props'lar o'zgargan taqdirdagina qayta render qiladi. Bu, ayniqsa, murakkab komponentlar uchun unumdorlikni sezilarli darajada oshirishi mumkin.
Kodni Bo'lish (Code Splitting)
Kodingizni kichikroq bo'laklarga bo'lish va ularni talabga binoan yuklash uchun dinamik importlardan foydalaning. Bu ilovangizning dastlabki yuklanish vaqtini qisqartirishi mumkin.
const MyComponent = React.lazy(() => import('./MyComponent'));
const App: React.FC = () => {
}> ); };
React.lazy sizga komponentlarni dinamik ravishda import qilish imkonini beradi, ular faqat kerak bo'lganda yuklanadi. Suspense komponenti komponent yuklanayotganda zaxira UI'ni taqdim etadi.
TypeScript'ni React bilan ishlatish veb-ilovalaringizning sifatini, qo'llab-quvvatlanuvchanligini va masshtablanuvchanligini sezilarli darajada yaxshilashi mumkin. Ushbu eng yaxshi amaliyotlarga rioya qilish orqali siz global auditoriya ehtiyojlariga javob beradigan mustahkam va unumdor ilovalarni yaratish uchun TypeScript kuchidan foydalanishingiz mumkin. Loyihalaringizning uzoq muddatli muvaffaqiyatini ta'minlash uchun aniq tip ta'riflariga, yaxshi tuzilgan loyiha tashkilotiga va puxta testlashga e'tibor qaratishni unutmang.

Изучите лучшие практики использования TypeScript с React для создания надежных, масштабируемых и поддерживаемых веб-приложений. Узнайте о структуре проекта, дизайне компонентов, тестировании и оптимизации.
TypeScript с React: лучшие практики для масштабируемых и поддерживаемых приложений
TypeScript и React - мощная комбинация для создания современных веб-приложений. TypeScript привносит статическую типизацию в JavaScript, улучшая качество кода и упрощая поддержку, в то время как React предоставляет декларативный и компонентный подход к созданию пользовательских интерфейсов. Этот пост в блоге посвящен лучшим практикам использования TypeScript с React для создания надежных, масштабируемых и поддерживаемых приложений, подходящих для глобальной аудитории.
Зачем использовать TypeScript с React?
Прежде чем перейти к лучшим практикам, давайте разберемся, почему TypeScript является ценным дополнением к разработке React:
Настройка проекта TypeScript React
Использование Create React App
Самый простой способ начать новый проект TypeScript React - использовать Create React App с шаблоном TypeScript:
npx create-react-app my-typescript-react-app --template typescript
Эта команда создает базовый проект React с настроенным TypeScript, включая необходимые зависимости и файл tsconfig.json.
Настройка tsconfig.json
Файл tsconfig.json - это сердце вашей конфигурации TypeScript. Вот некоторые рекомендуемые настройки:
"lib": [
"dom",
"dom.iterable",
"esnext"
"allowJs": true,
"allowSyntheticDefaultImports": true,
"forceConsistentCasingInFileNames": true,
"module": "esnext",
"moduleResolution": "node",
"resolveJsonModule": true,
"isolatedModules": true,
"noEmit": true,
"jsx": "react-jsx"
"include": [
"src"
Ключевые параметры, которые следует учитывать:
Лучшие практики для компонентов React с TypeScript
Типизация свойств компонента
Одним из наиболее важных аспектов использования TypeScript с React является правильная типизация свойств ваших компонентов. Используйте интерфейсы или псевдонимы типов, чтобы определить форму объекта свойств.
interface MyComponentProps {
age?: number; // Optional prop
onClick: () => void;
const MyComponent: React.FC = ({ name, age, onClick }) => {
Hello, {name}!
{age &&
You are {age} years old.
); };
Использование React.FC<MyComponentProps> гарантирует, что компонент является функциональным компонентом и что свойства правильно типизированы.
Типизация состояния компонента
Если вы используете компоненты классов, вам также необходимо типизировать состояние компонента. Определите интерфейс или псевдоним типа для объекта состояния и используйте его в определении компонента.
interface MyComponentState {
count: number;
class MyComponent extends React.Component<{}, MyComponentState> {
state: MyComponentState = {
count: 0
handleClick = () => {
this.setState({
count: this.state.count + 1
Count: {this.state.count}
); } }
Для функциональных компонентов, использующих хук useState, TypeScript часто может определить тип переменной состояния, но вы также можете явно указать его:
const MyComponent: React.FC = () => {
Использование Type Guards
Type guards - это функции, которые сужают тип переменной в определенной области. Они полезны при работе с объединениями типов или когда вам необходимо убедиться, что переменная имеет определенный тип перед выполнением операции.
interface Circle {
kind: "circle";
radius: number;
interface Square {
kind: "square";
side: number;
type Shape = Circle | Square;
function isCircle(shape: Shape): shape is Circle {
return shape.kind === "circle";
function getArea(shape: Shape): number {
if (isCircle(shape)) {
return Math.PI * shape.radius ** 2;
return shape.side ** 2;
Функция isCircle - это type guard, который проверяет, является ли Shape Circle. Внутри блока if TypeScript знает, что shape - это Circle, и позволяет вам получить доступ к его свойству radius.
Обработка событий
При обработке событий в React с TypeScript важно правильно типизировать объект события. Используйте соответствующий тип события из пространства имен React.
const handleChange = (event: React.ChangeEvent) => {
console.log(event.target.value);
В этом примере React.ChangeEvent<HTMLInputElement> используется для типизации объекта события для события изменения в элементе ввода. Это обеспечивает доступ к свойству target, которое является HTMLInputElement.
Структура проекта
Хорошо структурированный проект имеет решающее значение для удобства обслуживания и масштабируемости. Вот предлагаемая структура проекта для приложения TypeScript React:
src/
├── components/
│   ├── MyComponent/
│   │   ├── MyComponent.tsx
│   │   ├── MyComponent.module.css
│   │   └── index.ts
├── pages/
│   ├── HomePage.tsx
│   └── AboutPage.tsx
├── services/
│   ├── api.ts
│   └── auth.ts
├── types/
│   ├── index.ts
│   └── models.ts
├── utils/
│   ├── helpers.ts
│   └── constants.ts
├── App.tsx
├── index.tsx
├── react-app-env.d.ts
└── tsconfig.json
Использование хуков с TypeScript
React Hooks позволяют использовать состояние и другие функции React в функциональных компонентах. TypeScript легко работает с Hooks, обеспечивая безопасность типов и улучшенный опыт разработчика.
Как показано ранее, вы можете явно типизировать переменную состояния при использовании useState:
При использовании useEffect помните о массиве зависимостей. TypeScript может помочь вам выявить ошибки, если вы забудете включить зависимость, которая используется внутри эффекта.
document.title = `Count: ${count}`;
}, [count]); // Add 'count' to the dependency array
Если вы опустите count из массива зависимостей, эффект будет запущен только один раз при монтировании компонента, и заголовок документа не будет обновляться при изменении количества. TypeScript предупредит вас об этой потенциальной проблеме.
При использовании useContext вам необходимо указать тип для значения контекста.
import React, { createContext, useContext } from 'react';
interface ThemeContextType {
theme: string;
toggleTheme: () => void;
const ThemeContext = createContext(undefined);
const ThemeProvider: React.FC = ({ children }) => {
// Implement theme logic here
{} }}>
const { theme, toggleTheme } = useContext(ThemeContext) as ThemeContextType;
Theme: {theme}
); }; export { ThemeProvider, MyComponent };
Указав тип для значения контекста, вы убедитесь, что хук useContext возвращает значение с правильным типом.
Тестирование компонентов TypeScript React
Тестирование является важной частью создания надежных приложений. TypeScript улучшает тестирование, обеспечивая безопасность типов и улучшенное покрытие кода.
Модульное тестирование
Используйте платформы тестирования, такие как Jest и React Testing Library, для модульного тестирования ваших компонентов.
// MyComponent.test.tsx
import { render, screen, fireEvent } from '@testing-library/react';
import MyComponent from './MyComponent';
describe('MyComponent', () => {
it('renders the component with the correct name', () => {
expect(screen.getByText('Hello, John!')).toBeInTheDocument();
it('calls the onClick handler when the button is clicked', () => {
const onClick = jest.fn();
fireEvent.click(screen.getByRole('button'));
expect(onClick).toHaveBeenCalledTimes(1);
Проверка типов TypeScript помогает выявлять ошибки в ваших тестах, такие как передача неверных свойств или использование неверных обработчиков событий.
Интеграционное тестирование
Интеграционные тесты проверяют, правильно ли работают вместе различные части вашего приложения. Используйте такие инструменты, как Cypress или Playwright, для сквозного тестирования.
TypeScript также может помочь с оптимизацией производительности, выявляя потенциальные узкие места производительности на ранних этапах процесса разработки.
Мемоизация
Используйте React.memo для мемоизации функциональных компонентов и предотвращения ненужных повторных рендерингов.
const MyComponent: React.FC = ({ name }) => {
console.log('Rendering MyComponent');
); }; export default React.memo(MyComponent);
React.memo будет повторно отображать компонент только в том случае, если свойства изменились. Это может значительно повысить производительность, особенно для сложных компонентов.
Используйте динамические импорты, чтобы разделить свой код на более мелкие фрагменты и загружать их по запросу. Это может сократить время начальной загрузки вашего приложения.
const App: React.FC = () => {
}> ); };
React.lazy позволяет динамически импортировать компоненты, которые загружаются только при необходимости. Компонент Suspense предоставляет резервный пользовательский интерфейс во время загрузки компонента.
Использование TypeScript с React может значительно улучшить качество, удобство обслуживания и масштабируемость ваших веб-приложений. Следуя этим лучшим практикам, вы можете использовать мощь TypeScript для создания надежных и производительных приложений, отвечающих потребностям глобальной аудитории. Не забывайте уделять особое внимание четким определениям типов, хорошо структурированной организации проектов и тщательному тестированию, чтобы обеспечить долгосрочный успех ваших проектов.